Heřmánek pravý

ByAlena Macková

Heřmánek pravý

Planetární signatura: Slunce, Venuše (květ)
symboly_slunce_venuse
Znamení zvířetníku: Lev
Živel: voda
Rod: mužský
Bohové: egyptský bůh slunce Ra
Vlastnosti: hořká, chladivá, vlhká, pálivá, sattvická
Symbolika: peníze, láska, spánek, očištění

„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!”

Léčivé účinky:
čaj – léčí zažívací potíže, uklidňuje psychiku, při nervozitě, při horečce, protikřečové a hojivé účinky. Při revmatických onemocněních, lumbágu (houseru), bolení zubů, tiší menstruační křeče, vyvolává menstruaci, pro vyvolání porodu, v klidném těhotenství se nedoporučuje, při specifických potížích v těhotenství a při žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva), na zmírnění projevů úpalu, pomáhá uvolňovat žluč, pomoc při obnově střevní mikroflóry.
kloktadlo – při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů,
voda zevně na obklady – regenerační účinky na kůži – k napařování při hemoroidech, jako oční kapky při zánětu spojivek, výplachy očí při zánětech, vyrážkách, ke koupeli nohou při jejich nadměrném pocení a jako inhalace při rýmě a zánětu čelní dutiny, vhodný jako přeliv na světlé vlasy pro lesk a mírné zesvětlení.

složení: modrá silice s obsahem chamazulenu (azulénů), flavonoidní glykosidy, seskviterpen bisabolol, cholin, sliz a hořčiny.


Magie:
přitahuje peníze (pro výhru v hazardu se doporučuje umýt ruce v odvaru z heřmánku); do koupele se přidává, aby přivolal lásku. Jako vykuřovadlo pro usnadnění meditace a přivolání spánku. Kouzla – očistná, ochranná; nasypaný okolo domu odvrací kletby a kouzla


Kontraindikace:
v nadměrné dávce porušuje Vátu: způsobuje nevolnost až zvracení, zánět spojivek, nervózní neklid, ojediněle přecitlivělost a alergické reakce.

Recepty:

čaj při potížích s trávením, pro zdravou střevní flóru: 2x denně nalačno heřmánkový čaj a k tomu se bere 1 až 2 lžičky mléčného cukru užívat 3 až 4 týdny,

inhalace: 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut,

proti dávení: kombinace čerstvého zázvoru s heřmánkem,

kloktadlo při angíně: Na čtvrt litru použít vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku povařit. Vyplachovat ústa několikrát denně.

obklad na ječné zrno: nálev z heřmánku a světlíku přikládat několikrát děnně,

čaj na žaludeční potíže nervového původu: stejné díly heřmánku a meduňky – čaj pijeme 3x denně maximálně 2 týdny,

výplachy při zánětech vagíny nebo anální oblasti: 1 lžíce heřmánku se přelije 0.5 l vařící vody a nechá se 10-15 minut vyluhovat a po ochlazení na snesitelnou teplotu použijeme do irigátoru pro výplach vaginy nebo střev.

Podělte se o své vlastní zkušenosti s touto bylinkou, s jejím užíváním, použitím v magii nebo kontraindikací.

About the author

Alena Macková administrator

Jsem grafička, miluju kreslení a tvoření. Zajímám se o to, jak se cítit lépe v těle a s tím souvisí můj zájem o bylinky, kamínky, meditace a cvičení. Hlavním cílem tohoto webu je podělit se o zkušenosti s léčbou Endometriózy. Mé poslání je vlastním štěstím a zdravím inspirovat ostatní. Zde si můžete přečíst celý můj příběh>>

Leave a Reply