Bez černý květ

ByAlena Macková

Bez černý květ

Merkur a VenušePlanetární signatura: Merkur, Venuše (květ)
Znamení zvířetníku: Býk
Živel: vzduch
Rod: ženský
Bohové: Hekaté, bohyně-stařena
Symbolika: bezpečí, ochrana, štěstí, zdraví, smrt

„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!”

Léčivé účinky:
čaj – potopudné, močopudné účinky; snižuje teplotu, odhleňuje, při nachlazení, horečnatých chřipkách, senné rýmě, zánětu průdušek, spalničkách, příznivě ovlivňuje cévní stěny, tiší křeče trávícího traktu a nadýmání, zbavuje revmatických bolestí, čistí krev, regeneruje jaterní buňky. Vlažný pomáhá při zácpě, vysokém krevním tlaku a při ledvinových chorobách, vodnatelnosti a prostatě. Studený na žaludeční problémy, menstruační bolesti a migrénu. Ovlivňuje kontaktní ekzémy, podporuje vykašlávání a tvorbu mateřského mléka. Pomáhá odstraňovat usazené toxiny, především kyseliny močové. Podle nepotvrzených zdrojů z internetu čistící efekt černého bezu pomáhá při endometrióze na zmenšení či vstřebání cyst vaječníku.
kloktadlo – při bolestech v krku, zánětu či otoku dásní, na afty, vnější otoky po vytržení zubu ve směsi s heřmánkem
voda – svíravé účinky na všechny typy pleti

Složení: květy obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C.


Magie:
květy se sbírají v květnu a červnu za úplňku pro přípravu vína pro letní slunovrat. Bezová větev má ochrannou moc, může se s ní vyznačovat magický kruh jako s kouzelnou hůlkou. Sušený květ se přidává do kadidel při oslavách letního Slunovratu.
Kouzla – ochranná, vymítací kouzla, odhánění zla, odstranění špatných návyků, přechodové rituály a obřady ve spojení s mrtvými a ochraně mrtvých.


Recepty:
čaj/tonikum na pleť: 1–2 lžičky květů přelijte vroucí vodou, 10–15 min. zakryté louhovat; jako potopudný a močopudný prostředek se pije až pětkrát denně.

Sušené květy můžeme přidávat do sladkých jídel jako ovesné kaše, palačinkové těsto, nepečené cukroví.

Recepty z čerstvých květů:
nápoj šílenství letního Slunovratu:

 • 2,5 l vody,
 • 75 dkg cukru,
 • 2 lžíce vinného octa
 • květy bezu.

Postup: Přived’te vodu do varu, přidejte cukr a míchejte, pak ochlad’te přidejte ocet a květy bezu, zakryjte nechte stát 24 hodin, sced’te do lahví, zakryjte a nechte stát 14 dnů. Podávejte vychlazené.

Kosmatice:

 • 120 g hladké mouky,
 • ¼ l mléka,
 • 2 vajíčka,
 • sůl,
 • čerstvé květy bezu černého i se stopkou,
 • ¼ l slunečnicového oleje,
 • med (na sladkou kosmatici)

Postup: Vše kromě květů smícháme a vyrobíme si těstíčko. Rozpálíme si slunečnicový olej na pánvi (můžeme též použít fritovací hrnec), květy bezu vezmeme za stopku, ponoříme do těstíčka a přesuneme do rozpálené pánve s olejem. Pak nůžkami stopku odstřihneme. Smažíme z jedné strany dozlatova a pak otočíme. Jako přílohu servírujeme salát z čerstvé zeleniny. Kosmatici můžeme udělat i nasladko. Stačí, pokud do těsta přidáme 2 lžíce medu. Pak postupujeme stejně a při servírování můžeme kosmatici medem ještě trochu pokapat.

Sirup z čerstvých květů:

 • 25 květenství černého bezu (v podstatě kolik se vejde do 2 l vody),
 • 2 kg třtinového cukru,
 • šťáva ze 2 bio citrónů,
 • 4 lžíce kyseliny citrónové (28 g)

Postup: Převaříme 2 litry vody. Květy krátce opereme pod studenou vodou a zalijeme vychladlou převařenou vodou. Takto necháme v chladu odležet 12-24 hodin. Šťávu scedíme, přidáme cukr, kyselinu citrónovou, citrón a mícháme, může trvat delší dobu, než se cukr rozpustí. Jakmile se tak stane, sirup plníme do skleněných lahví vymytích vroucí vodou. Před uzavřením můžete na povrch sirupu nakapat pár kapek lihu nebo jiného alkoholu, abyste zničili bakterie.

Podělte se o své vlastní zkušenosti s touto bylinkou, s jejím užíváním, použitím v magii nebo kontraindikací.

 

About the author

Alena Macková administrator

Jsem grafička, miluju kreslení a tvoření. Zajímám se o to, jak se cítit lépe v těle a s tím souvisí můj zájem o bylinky, kamínky, meditace a cvičení. Hlavním cílem tohoto webu je podělit se o zkušenosti s léčbou Endometriózy. Mé poslání je vlastním štěstím a zdravím inspirovat ostatní. Zde si můžete přečíst celý můj příběh>>

Leave a Reply